وقتی با دوستان خود صحبت می کنیم، بسیاری بر این باورند که ایجاد آرامش – چیزی که همگی در این روزها به آن نیازمندیم- صرفاً از طرق سخت و زمان بر به دست می آیند. اما با ایجاد چند تغییر کوچک در خانه می توانیم به آن ها برسیم. یکی از راه هایی که می توانیم به آن دست پیدا کنیم، از بین بردن آشفتگی ها و سپس استفاده از رنگ های ملایم در خانه و محل کارمان است که هر کسی باید آن را انجام دهد. مخصوصاً اتاق خواب و حمام که به پناهگاه های ساخته شده می مانند. چرا که شروع و پایان روز را در آنجا سپری می کنیم؛ پس چرا نباید به آن ها اهمیت بدهیم؟

       در اینجا برای ایجاد یک تغییر سریع، ارزان و آسان در یک اتاق، حذف درهم و برهمی و پس از آن استفاده از رنگ های ویژه است. در اینجا هفت اتاق سرشار از رنگ های آرامش بخش، همراه با پالت رنگ رنگ الهام گرفته از هر فضا هستند.

       چند رنگ نرم و تسکین دهنده برای اتاق خواب، سبز دریا شیشه ای نور، خاکستری گرم و آبی اثیری است. هر یک از این رنگ ها به خوبی به عنوان رنگ دیوار اصلی به کار گرفته شده است؛ به سادگی در یک یا چند رنگ از رنگ های دیگر ترکیب و آماده برای ایجاد رنگ های نرم و دل انگیز استفاده شده است. ملحفه سفید و خنثی است، اما به خوبی با اضافه کردن بالش و سایر لوازم به آن و ترکیب رنگی مناسب آن ها این اتاق را به یک پناهگاه (اتاق خواب) خالی از استرس را به همراه تبدیل کرده است.

       معمولاً حمام ها بدون پنجره اند و یا یک پنجره کوچک دارند که باعث تاریک شدن فضا می شوند. به علاوه استفاده از رنگ های تیره می تواند یک فضای کوچک را کوچک تر هم جلوه دهد. اگر این حالت در خانه شما هم هست، در مورد استفاده از رنگ های روشن بیشتر تأمل کنید. خود را ملزم به انتخاب دو یا سه سایه از رنگ انتخاب شده و استفاده از تاریک ترین رنگ ها نکنید. ترجیحاً در نزدیکی مناطق پایین تر از اتاق، رنگ های تیره تر و هرچه به سمت سقف می رویم از تونالیته های روشن تر استفاده کنید. این باعث می شود اتاق احساس باز بودن و پر نورتر داشته باشد و با انرژی ای که منتقل می کند، باعث شود روز شادتری را شروع کنید.

       رنگ آرامش بخش به پرتوهای رنگی نور محدود نمی شود. اگر شما کمی جسارت به خرج دهید می توانید از سمت سرد چرخ رنگ (سبز، بلوز و بنفش) رنگ انتخاب کنید. این رنگ سرد، همراه با سایه های خاکستری، برای کمک به کاهش فشار خون موثر هستند و موجب استراحت و تمدد اعصاب می شوند. شما همیشه می توانید با استفاده از رنگ های سرد و کمی استفاده از رنگ های گرم، مانند زرد متمایل به سبز به تعادل رنگی مناسب دست پیدا کنید.

       البته صحبت در اینجا محدود به حرارت رنگ ها نمی شود. گاهی رنگ های روشن و سفید تداعی خلوص و بهداشت و تمیزی را می کند. به نوعی می توان گفت بی آلایش بودن را انتقال می دهد.

       می توانید از رنگ های سرد و گرم توأماً استفاده کنید. لزومی ندارد که حتماً رنگ هایی را انتخاب کنید که همگی از یک تونالیته و هم خانواده باشند. مثلاً در یک فضا می توانید از رنگ های سرد استفاده کنید و یک دیوار را با آجر بپوشانید تا تأثیرات متقابل هم را خنثی نمایند. یا مثلاً از چوب و وسایل چوبی بهره گیرید.

       در مورد رنگ بژ توضیح اینکه به ایجاد جذابیت فضایی کمک می کند. رنگ هایی که می توانید با بژ ترکیب کنید طیف وسیعی را شامل می شود. تن قهوه ای سوخته در کنار بژ ترکیب جالبی را ارائه می دهد. اگر هم رنگ خنثی نیاز دارید، سفید در کنار آن می تواند جالب باشد.


منبع: koushk.com