دیگر خبری از خانه‌های قدیمی با حیاط و اندرونی و بیرونی نیست. حالا خانه‌ها کوچک شده‌اند و جعبه‌ای. با متراژهایی عجیب‌وغریب. زندگی مدرن است دیگر! مسئله این است که توی این شلوغی‌های امروزی چه‌کار کنیم حداقل خانه‌های نقلی‌مان شلوغ و درهم نباشد؟ چه طور می‌شود آنها را کمی دل‌بازتر و بزرگ‌تر نشان داد که آدم دلش نگیرد و هوای خانه‌های قدیمی را کمتر بکند؟ ما برایتان ۱۰ پیشنهاد برای بزرگ جلوه دادن خانه‌های جعبه‌ای داریم!


نوک‌تیز و خشن ممنوع!
آپارتمان‌های امروزی شده‌اند قوطی کبریت. جعبه‌ای با ۴ دیوار خشک و خالی. البته چاره‌ای نیست. برای ۶۰ متر خانه چه کار باید کرد؟ چاره‌اش استفاده از وسایل گرد است. بهترین راه برای دل‌باز نشان دادن خانه‌های کوچک استفاده از میز و صندلی‌های گرد و منحنی است. این وسط حتی انداختن یک قالی گرد هم کمک می‌کند. یا حتی قالیچه مستطیلی کوچکی با طرح و نقشه‌ای مدور!

Image title


اندازه‌ها معمولی و متوسط باشند

هیچ نکته‌ای مانند انتخاب اندازه‌های درست در خانه نمی تواند کارساز باشد. برای خانه‌ای ۶۰ متری دنبال وسایل بزرگ و مجلل نباشید. دلیلی ندارد در خانه‌ای کوچک برای ۸ نفر میهمان حتماً مبل و تیر و تخته داشته باشید. یکی دو کاناپه راحتی ساده بس است. هر قدر وسایل کوچک‌تر و سبک‌تر باشند خانه بزرگ‌تر نشان می دهد.

Image title


رنگ فرش‌ها روشن باشد
“چه قدر خانه دل‌بازی بود. ” این عبارت را فقط زمانی می‌شنوید که جایی حسابی نور داشته باشد. با این اوصاف برای این‌که خانه کوچک و نقلی‌تان بزرگ‌تر نشان بدهد سعی کنید تا جایی که می‌توانید از تاریکی پرهیز کنید. اولین کار و ساده‌ترین، استفاده از فرش و موکت‌های روشن است. با درودیوارهایی که رنگ تیره دارند هیچ‌وقت دنبال رنگی مشابه برای فرش نروید که اشتباه کرده‌اید!

Image title


پرده از سقف آویزان باشد تا زمین
در نصب پرده یک قانون خاص وجود دارد. این‌که هرقدر چوب‌پرده را به سقف نزدیک‌تر کنید، آن‌وقت خانه بزرگ‌تر نشان داده می‌شود برای این‌که سقف خانه بلندتر به نظر می‌رسد. پس موقع اندازه زدن پرده‌های یک خانه کوچک لب‌به‌لب پنجره اندازه نزنید و دستتان را بالا ببرید. لازم نیست چوب‌پرده‌ها هم معلوم باشند. حقه قایم کردن چوب پرده‌ها خودش در بلندی ارتفاع سقف خانه کمک می‌کند.

Image title


تاقچه بالا بزنید
یکی از آن کارهای خوبی که تازگی‌ها برای فضاسازی در خانه‌های کوچک راه افتاده، استفاده از طاقچه های بزرگ و کوچک است. این طاقچه ها که در هر قسمت خانه – از اتاق نشیمن گرفته تا سرویس‌های بهداشتی – کاربرد دارند، می‌توانند هم حجم خوبی به خانه بدهند و هم کلی در سروسامان دادن به وسایل کارساز باشند.

Image title


روتختی و ملحفه هفت دست!
معلوم نیست چه کسی توی ذهن مردم کرده که اتاق خواب‌های کوچک باید ساده باشند و بی‌رنگ و لعاب. داستان این است که هر قدر در اتاق‌های کوچک بیشتر از بالش‌ها و روتختی‌های پروپیمان با پارچه‌های چندلایه استفاده کنید، محیط بیشتر به نظر گرم می‌رسد. پارچه‌ها به محیط عمق می‌دهند و کاری می‌کنند که کوچکی آن دیده نشود. فقط باید حواستان کمی به هارمونی رنگ‌ها باشد، همین!

Image title


شیشه‌ها معجزه می‌کنند
از معجزه شیشه‌ها و سطوح براق غافل نشوید. شاید استفاده از وسایل شیشه‌ای دیگر کمی قدیمی شده باشد، اما می‌توان هنوز در بازار دنبال نمونه‌های به روز آنها بود. میزهای شیشه‌ای یا هر سطحی که براق باشد، در خانه‌های کوچک باعث بزرگ دیده شدن محیط می‌شود. حتی اگر میز کوچک عسلی خانه باشد!

Image title


از تاشوها بدتان نیاید
هنوز بین مردم ما استفاده از وسایل تاشو مانند مبل یا تختخواب باب نشده. شاید اگر از نزدیک با معجزه این نوع وسایل در خانه‌های نقلی آشنا می‌شدند، کمی نگاهشان عوض می‌شد. در هر حال پای سلیقه در میان است و … اما اگر شما روزی به دنبال یک وجب فضای اضافی در خانه‌تان بودید، بد نیست به این دسته وسایل هم دقت داشته باشید. به‌تازگی طراحی‌های خاصی از آنها به بازار آمده است.

Image title


گاهی بی خیال سنت‌ها شوید!
برای یک بار هم که شده نگاه سنتی به هر چیزی را کنار بگذارید و حداقل به فکر راحتی خودتان باشید. خانه‌تان جا برای میز ناهارخوری ندارد؟ خب چه‌بهتر! به جایش از ۲ صندلی کوچک پشت کانتر آشپزخانه استفاده کنید. جا برای یک دست مبل ۶ نفره ندارید؟ مهم نیست. یک کاناپه بگذارید و تمام! این‌طوری هم خیال شما راحت است و هم خانه‌تان به یک انباری لبالب از وسایل ریزودرشت تبدیل نمی‌شود.

Image title


به خانه‌ات نور بتابان
تا جایی که می‌توانید خانه را چراغانی کنید. بالا، پایین و هر طرف دیوارها چراغی نصب کنید. یادتان باشد نور راحت‌ترین و با صرفه‌ترین امکانی است که می‌توانید با آن خانه‌تان را زیبا و بزرگ نشان بدهید. خانه‌های کوچک با نور آباژورهای ضعیف شاید فضایی هنری داشته باشند، اما قبول کنید دل‌باز و راحت نیستند!


Image title


منبع: koushk.com